Лімфатична система є найважливішою органічною системою для життя людини й тварини. Коли датський вчений Еміль Водлер ще в 1929 році лікував своїх пацієнтів, він спостерігав, що збільшені лімфовузли не можуть ефективно виконувати свою очисну функцію. І, щоб нормалізувати ситуацію, він винайшов легкий масаж у вигляді погладжувань, щоб відкрити «шлюзи» та прибрати з них зайву воду. Це призводило до одужання.
Що таке лімфа?
Лімфа (сукровиця) – прозора рідина, за своєю структурою схожа на плазму крові. Не містить еритроцитів і тромбоцитів, але містить багато видів лімфоцитів (близько п’яти тисяч) і макрофагів (білі кров’яні тільця, що беруть участь у хімічному поглинанні чужорідних мікроорганізмів). Тому вона відіграє надважливу роль у створенні імунітету.
Функції лімфи в організмі людини
- Дренажна: повернення білків, води й солей з тканин у кров. В організмі людини міститься один-два літри лімфи, яка рухається в одному напрямку.
- Імунна: вище описано, за рахунок чого лімфатична система бере участь у створенні імунітету, в захисті від хвороботворних мікробів.
Лімфатична система
Лімфатична система – це сукупність лімфатичних судин і вузлів, розташованих по всьому тілу людини. Вона починається в міжклітинному просторі тонкими капілярами, що утворюють густу мережу в усіх органах і тканинах. У них проникає міжклітинна рідина, яка й утворює лімфу. При злитті капілярів утворюються більші лімфатичні судини, які збирають лімфу й несуть її до центральних лімфатичних протоків. Звідти вона потрапляє до венозної системи.
На шляху лімфатичних судин знаходяться групи лімфовузлів, які виконують функцію біологічних фільтрів. Всього на тілі їх налічується 15 груп лімфовузлів (на шиї, потилиці, в пахових областях…)
Лімфатичний вузол – це колектор, який акумулює в собі лімфу: там відбувається її очищення. Кінцевий пункт руху лімфи – грудина. Там вона з’єднується з венозною кров’ю й оновлюється.
Тож, від голови/обличчя й до грудини лімфа тече вниз; а від пальчиків ніг до грудини – вгору.
Це важливо запам’ятати.
Як запускається рух лімфи
- Скорочення м’язів. Малорухливий спосіб життя викликає порушення в роботі лімфатичної системи. Тому ходьба, біг чи будь-який вид спорту профілактують застійні процеси. Якщо м’язи працюють добре – лімфа рухається чудово. Затиснуті – вона ледве-ледве переміщується, а зовні це видно як набряки.
- Вживання достатньої кількості чистої води. Зневоднення призводить до застоїв і набряків.
- Контрастний душ. Починайте з невеликої різниці температур. Поступово регулюйте її від холодної до гарячої кілька разів. Краще це робити вранці.
- Масаж тіла сухою щіткою знизу до верху перед вечірнім душем (по обличчю не рекомендую нею проходитись).
- Сауна/баня. Це приємний відпочинок і водночас користь для організму.
Ознаки застою лімфи
- Набряки обличчя й тіла протягом дня.
- Нехарактерні висипання на обличчі
- Виражена пітливість і неприємний запах поту. Пітливість під час фізичних навантажень – це норма.
- Виражений целюліт.
- Збільшення лімфовузлів. Зони їх розміщення на обличчі дивіться на схемі.
Важливість нормального току лімфи для здоров’я та краси обличчя
Лімфодренаж обличчя бажано робити щотижня. Всього тіла – хоча б два рази на місяць. І ви відчуєте зовсім інший рівень здоров’я, самопочуття й імунітету. Особливо цих рекомендацій потрібно дотримуватись, якщо є схильність до набряків. Бо, коли лімфа відтікає погано, жир відразу тягне зайву вологу на себе (як мочалка), обтяжується та зміщає тканини вниз. Жінки звикли говорити, що «поплив овал». Коли застійні процеси тривають довго й постійно, з’являється одутлуватість обличчя.
Після регулярних процедур лімфодренажу:
- Зникають набряки. Коли зайва рідина з тканин виведена – набряки не формуються. Також нормалізується водно-сольовий баланс.
- Покращення форм у місцях проведення дренажу. До прикладу, можна помітно прибрати друге підборіддя та зробити чіткішим контур.
- Розгладжуються зморшки. Вправи й масаж допомагають позбутися мімічних зморшок.
- Шкіра стає пружнішою, еластичнішою; вирівнюється колір і відновлюється здорове сяяння.