Види соціальних масок

Базова психологічна травма - що це? Базове відношення до життя - що робити? Професійні маски - як руйнуються? Запозичений вираз обличчя - кому ми слідуєм?

Найчастіше можна зустріти маски:

1. Базової психологічної травми (БПТ) – вона є першою і найсильніою.

Базова травма – це травма, яка призвела до переоцінки цінностей і переосмислення всього життєвого досвіду людини; травма, яка не була до кінця відреагована і пережита людиною.

Характерний признак: подія, що спричинила травму для людини – немислима!

Базовими травмами частіше всього стають:

  • втрати – подія, що руйнує звичне сприйняття світу чи себе, назавжди позбавляє чогось дуже важливого. Людина намагається думати і жити як раніше, але більше не може. Це боляче, біль прирівнюється до фізичного.
    Втратити можна: значиму людину, любов значимої людини, здоров’я, здібності, частину тіла, роль (мами,чоловіка…), самоповагу, гроші, речі, батьківщину, роботу, можливості.
  • катастрофи
  • згвалтування
  • розвінчання ідеалів.

Немає двох однакових причин для базової травми. Як правило, це енергія люті чи схожі з нею по силі і якості відчуття.

Маска БПТ формується в результаті шоку чи технічної неможливості виразити почуття. Це призводить до того, що енергія блокується в тілі перетворюючись в хронічний спазм тканин, який утримує психоемоційне напруження.

Базова травма тому і називається базовою, тобто тією, що впливає на самий базис (суттєво-особистісну структуру людини) і що вона не ховається, а виходить на поверхню: на обличчя.
по суті, це крик про допомоггу, але “закам’янілий” крик! Його сенс не в “спаси мене”, а “обережно, не ходи туди, тут мені буде дуже боляче”!
Разом з психікою перебудовується тіло.

Ця маска ніколи не грається, страждання просто написані на обличчі людини. Не залежно від настрою людини, її фізичного самопочуття маска присутня на обличчі постійно.

2. Базового відношення до життя – починає формуватися з віком і формується протягом усьогго життя. Це закапсулований досвід, сукупність всіх пережитих емоцій, згусток звичних соціальних напрацювань; це те, що ми думаєм, “автореферат” картини світу.
Змінити цю маску внаслідок косметологічних процедур неможливо!

90% людей, які не задоволені своїм обличчям мають претензії саме до цієї маски, і не усвідомлюючи цього звертаються до естетів з різними запитами, починаючи від покращення стану шкіри до повної хірургічної зміни зовнішності.

Що робити?

Необхідний планомірний і чесний перегляд свого відношення до життя, до самого себе.
Підходячи до дзеркала і бачачи внутрішній посил: “Світ жорсткий, всі погані” – людина кодує себе на невдачі і розчарування. Не випадково психологи рекомендують, підходячи до дзеркала, посміхатись. І мало просто посміхатись, потрібно ще і розчистити внутрішні завали, які привели до цього.
Ця маска видозмінюється, як тільки змінюються обставини і зникають внутрішні причини.

3. Професійні – це типічний вираз обличчя людини певної професії, який з часом “прилипає” і стає суттю самої людини.

Страшно те, що людина перестає розрізняти кордони себе і своєї справи і не відчуває, коли “грати обличчям” потрібно, а коли ні. З часом за принципом зворотнього зв’язку маски починають управляти людиною.

Даючи поблажку масці людина змушує себе приховувати справжні емоції і пригнічує справжні бажання.

Професійні маски не були б настільки страшні, якби не створювали спотворень у спілкуванні людей одне з одним. Проблема в тому, що вони ховають від суспільства саму людину; вони створюють штамп, причому штамп усереднений, убогий.

Руйнуються ці маски шляхом розототожнення з професією. Задавати собі питання: “Хто я?” є головним для руйнування професійної маски. Знаходячи на нього відповідь людина не просто звільняється від не властивого їй шаблону, а і відкриває нові грані власної професії, дозволяючи собі бути такою, якою вона є насправді.

4. Перехоплені – запозичений вираз обличчя сторонніх людей чи емоційні зліпки з певних життєвих ситуацій. Суть маски – свідоме чи несвідоме наслідування.

Людина вважає, що бути як хтось простіше, простіше користуватись чужими напрацюваннями, чим використовувати свої.

Перейняти можна в батьків, друзів, оточення… Чим сильніша людина поруч, тим більше її масок буде у вас. Це природний механізм – зграя завжди прагне наслідувати вожака.

Важливо: копіюючи і переймаючи у інших їх поведінкові і тілесні штампи, людина переймає не лише те, що їй подобається, і на що вона звертає увагу, але і те, що ця людина ретельно ховає (страхи, обмеження, несимпатичні риси характеру…).

Підглядання за сильними почуттями інших без належного співпереживання їм, чревато перейняттям масок стражденного, а разом з ними і всього комплексу почуттів і обставин, які їм сприяли. Якщо вам доведеться зустрітися з чужим горем чи ви стали очевидцем події, переживіть її емоційно, даючи волю почуттям, усвідомте, що ви відчуваєте зараз, і можно навіть забобонно сплюнути чи якось по іншому ритуально завершити для себе подію.

Матеріал взятий з навчально-методичного посібника школи “Реабілітолог”.